Nines Spring Regatta 2010

Crew Lists

M3: [Cox] Toby Weatherall, [BowMateusz Drozdzynski, [2Rutger Grisel, [3] Hugh Pollack, [4] Joey Whitfield, [5] Patrick Goodbourn, [6] Kelvin Xu, [7] Steve Smith, [Stroke] Will Miller.

Results Summary

Crew Division Round Opponent Result           Margin
M3 Mays Lower 1st Round First and Third V Won 1 length
    Quarter Final Clare Hall I Lost 2 lengths

Champs Eights Head 2010

Crew Lists

M1: [Cox] Kat Ailes, [Bow] Chris Lynch, [2] Chris Smith, [3] Ildar Gaisin, [4] Andriy Gordiychuk, [5] Patrick Goodbourn, [6] Adam Bristow, [7] Cornelius Halladay-Garrett, [Stroke] Andrew Viquerat.

W2: [Cox] Anne Boulton, [Bow] Ariane Welch, [2] Niki Chang, [3] Alice Moore, [4] Helen Spriggs, [5] Mary Atkinson, [6] Sarah Hadman-Back, [7] Lotte Cutts, [Stroke] Chloe Kroeter.

Results Summary

Crew Category Time      Position    
M1 1st Mays 4:46.6 6th
W2 5th Mays 6:31.2 2nd

Bedford Regatta 2010

Crew Lists

M1: [Cox] Kat Ailes, [Bow] Chris Lynch, [2] Chris Smith, [3] Ildar Gaisin, [4] Andriy Gordiychuk, [5] Patrick Goodbourn, [6] Adam Bristow, [7] Cornelius Halladay-Garrett, [Stroke] Andrew Viquerat.

W1: [Cox] Jenny May Shaw, [Bow] Nicola Runciman, [2] Ariane Welch, [3] Yvonne Hackmann, [4] Fiammetta Luino, [5] Katy Critchfield, [6] Georgia Clements, [7] Clare Kitteringham, [Stroke] Sarah Williams. 

Results Summary

Crew Category Round Opponent Result           Time Margin
M1 COL.8+ 1st Round Lady Margaret Hall Lost Not Timed 1 1/2 lengths
    Plate Quarter Final St Peters College Won Not Timed 1 1/3 lengths
    Plate Semi Final Wadham College Scratched Not Timed Default
W1 W.COL.8+ 1st Round Balliol College Lost Not Timed 2 1/2 lengths
    Plate Quarter Final Christ Church Oxford Lost 4:12 3/4 length

 

Spring Head-to-Head 2010

Crew Lists

M1: [Cox] Kat Ailes, [Bow] Chris Lynch, [2] Chris Smith, [3] Ildar Gaisin, [4] Andriy Gordiychuk, [5] Patrick Goodbourn, [6] Adam Bristow, [7] Cornelius Halladay-Garrett, [Stroke] Andrew Viquerat.

M2: [Cox] Electra Lacey, [Bow] Ollie Francis, [2] Elliot Carter, [3] Chris Perry, [4] Joe Jones, [5] Simon McKeathing, [6] Richard Rollins, [7] Harry Frankish, [Stroke] George Stagg.

W2: [Cox] Anne Boulton, [Bow] Mary Atkinson, [2] Jess Middleton-Pugh, [3] Alice Moore, [4] Niki Chang, [5] Helen Spriggs, [6] Sarah Hadman-Back, [7] Lotte Cutts, [Stroke] Chloe Kroeter.

Results Summary

Crew Catagory Downstream Upstream Total      Position    
M1 1st Mays 6:44 6:33 13:17 5th of 11
M2 Lower Mays 7:28 7:27 14:55 5th of 15
W2 Lower Mays 10:38 9:29 20:07 4th of 4

Wallingford Regatta 2010

Crew Lists

M1: [Cox] Kat Ailes, [Bow] Chris Lynch, [2] Chris Smith, [3] Ildar Gaisin, [4] Andriy Gordiychuk, [5] Patrick Goodbourn, [6] Adam Bristow, [7] Cornelius Halladay-Garrett, [Stroke] Andrew Viquerat.

W1: [Cox] Jenny Shaw, [Bow] Fiammetta Luino, [2] Sarah Williams, [3] Yvonne Hackmann, [4] Cathy Elks, [5] Katy Critchfield, [6] Georgia Clements, [7] Clare Kitteringham, [Stroke] Beth Colman.

Results Summary

Crew Catagory Time      Position    
M1 IM3.8+ 6:48.26 12th of 21 in Heats
W1 W.IM3.8+ 7:32 6th of 14 in Heats